Jak się robi demokrację vol.2.

Wielkimi krokami zbliża się Kongres Statutowy Partii Razem. Już za dwa i pół tygodnia do Krakowa zjadą się delegatki i delegaci z całego kraju, żeby dyskutować o najważniejszym dokumencie opisujące relacje w naszej organizacji. Będziemy głosować poprawki do statutu, który przyjęliśmy na kongresie w zeszłym roku. Bogatsi o doświadczenia zeszłego roku już wiemy, które z przyjętych rozwiązań sprawdziły sie, które nie a które wystarczy poprawić.

Dziś zebraliśmy się we wrocławskim biurze Razem, żeby w gronie delegatów wybranych przez okręg porozmawiać o organizacyjnych jak i merytorycznych aspektach nadchodzącego kongresu.

deleg

Dokument z proponowanymi poprawkami ma dokładnie 100 stron, więc musieliśmy dosyć mocno się sprężyć, żeby w zaplanowane półtora godziny zdążyć choć pobieżnie je omówić. Ustaliliśmy, że nie będziemy wdawać się w spory o to, które rozwiązanie jest lepsze (na to będzie czas na samym kongresie), ale postaramy się dosyć obiektywnie je przedstawić, żebyśmy wszyscy_tkie wyszli ze spotkania z największą wiedzą. Dzięki temu każde z nas będzie w stanie wyrobić sobie swoją własną opinię.

Najwięcej emocji wzbudziły kwestie najbardziej dotykające naszej pracy we Wrocławiu czy na Dolnym Śląsku. Do tej pory działaliśmy na podstawie okręgów, gdzie każdy okręg miał swoje własne ciało odpowiedzialne za finanse, sprawy członkowskie, biuro prasowe itd. W takim układzie okręgi z mniejszą liczbą członków zasypywane były pracą administracyjną przez co nie miały już mocy przerobowych, żeby aktywnie angażować się w działania polityczne we własnym regionie. W proponowanych zmianach jest zapis o powstaniu Zarządów Wojewódzkich, które tą pracę administracyjną mają od wszystkich okręgów w województwie przejąć. Są oczywiście zwolennicy i przeciwnicy takiego rozwiązania. Nawet mimo początkowych ustaleń nie udało nam się uniknąć dosyć zażartej dyskusji.

Sporą część dyskusji zajęła rozmowa o naszych ciałach równościowych – Komitecie Równościowym i Komitecie Dyscyplinarnym. W ciągu ostatniego roku, o ile sens istnienia samych ciał nie jest poddawany pod wątpliwość okazało się, że ich kompetencje i narzędzia wymagają doprecyzowania. Także kwestia komu obydwa ciała mają podlegać była dyskutowana. Czy, jako władza quasi-sądownicza powinna być wyłączona spod zwierzchnictwa Zarządu Krajowego czy w ramach usprawnienia jej działania takim nadzorem powinna być objęta.

Są też kwestie statutowe, których istnienie nie podlega żadnej wątpliwości i nie będą zmieniane. Są to m.in. kolegialność w podejmowaniu decyzji na każdym szczeblu organizacji oraz parytet we wszelkich ciałach. To, według mnie największe osiągnięcia naszej kultury organizacyjnej. Dzięki tym dwóm zapisom mamy dużą gwarancję, że nie zaczniemy dryfować w kierunkach, w których moglibyśmy osiadać na mieliznach życia politycznego. Także to powoduje, że czuję się dumny, że jestem częścią partii, która tak bardzo ceni równość i egalitarność.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s