Jak się robi demokrację vol.3.

konres 2

Mamy za sobą kongres. W ciągu dwóch dnie przedyskutowaliśmy i przyjęliśmy bądź odrzuciliśmy prawie 90 poprawek do statutu. Niektóre wywoływały burzliwe dyskusje (jak zmiany w strukturze partii na poziomie wojewódzkim) a niektóre przyjmowane były praktycznie jednogłośnie (jak zmiany w Partyjnej Komisji Wyborczej). Do najważniejszych zmian zaliczyłbym uchwalenie kongresu delegackiego jako domyślnego nad kongresem powszechnym. Jest to oznaka rozwoju struktur i konieczność dopuszczenie do głosu jak największej liczby punktów widzenia. Ważna były także zmiany w liczebności organów krajowych oraz umożliwienie przeprowadzania wyborów powszechnych do ciał okręgowych (do tej pory wybory odbywały się na Wlanych Zgromadzeniach Okręgu).

Dla mnie, osobiście ważna była poprawka przenosząca część kompetencji z Rady Okręgu to Zarządu Okręgu. Będąc wielkim zwolennikiem tworzenia polityki przez Radę (której nota bene we okręgu wrocławskim nie ma) i utrzymania Zarządu jako ciała administracyjnego przekonywałem do odrzucenia tej poprawki. Niestety moje argumentacja nie była przekonująca i poprawka przeszła.

ja na kongresie

Ponadto wysłuchaliśmy sprawozdania członków i członkiń Zarządu Krajowego oraz ciał statutowych (Rady Krajowej, Krajowej Komisji Rewizyjnej, Krajowego Sądu Koleżeńskiego, Komitetu Równościowego i Komitetu Dyscyplinarnego). Kongres udzielał także absolutorium poszczególnym członkom i członkiniom Zarządu Krajowego.

Całe dwa dni to była monotonna i żmudna praca, ale nie zamieniłbym tego na żadną inną „atrakcję”. Poczucie sprawstwa, współtworzenia a przede wszystkim wspaniałe poczucie wspólnoty są nie do zastąpienia. Te ponad dwieście osób, które zebrało się w tym miejscu i czasie odmówiło sobie jakiś weekendowych przyjemności po to, żeby wdrażanie lewicowych wartości w naszym społeczeństwie było w ogóle możliwe.

kongres

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s