Przygotowanie na szybko

We wpisie Przygotowanie do demonstracji rozebrałem na części pierwsze sposób opracowania wystąpienia. Dzisiaj (niedziela 24.09.2017) wystąpiłem publicznie przygotowując się niespełna 20 min.
Miało to miejsce przy okazji Publicznego czytania – Ratujmy Kobiety. Poszedłem tam z myślą, że będę uczestnikiem wydarzenia, ale okazało się, że mogę przeczytać fragment książki Agnieszki Graff “Świat bez kobiet”. Znam ograniczenia swojej dykcji. Wiem, że mam jeszcze wiele pracy przed sobą, ale muszę tu powtórzyć, że najważniejszym treningiem wystąpień publicznych są same wystąpienia. Nie ma na to lepszego sposobu niż stanąć (w tym wypadku usiąść) przed publicznością i po prostu mówić (w tym wypadku czytać).

Samo przygotowanie polegało na jednokrotnym przeczytaniu tekstu (3 str. A4) na głos a następnie kilkukrotnym przeczytaniu go po cichu. Zlokalizowałem fragmenty, które mogły sprawiać mi problemy, żeby wiedzieć kiedy zwolnić tempo czytania oraz fragmenty, które warto było podkreślić czytając je głośniej z uwypuklający dramaturgię pauzami. Pozwoliłem sobie też na jeden zabieg. W fragmencie, który czytałem wszystkie liczby mnogie użyte były w formie męskiej. Wiedziałem, że tekst odnosi się do organizacji kobiecych, więc w trakcie czytania zmieniałem te formy na żeńskie.

Sami oceńcie jak mi poszło.

Stresu dodawał fakt, że występowałem po aktorce Karolinie Micule oraz reżyserze teatralnym Grzegorzu Michale Grecasie. Nie wątpię, że nawet nie doleciałem do tak wysoko zawieszonej poprzeczki, ale mam nadzieję, że mój występ był przynajmniej poprawny.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s