ABC młodej lewicy

Pierwotnie ABC miało oznaczać Absolutny Brak Czasu, bo wszystko co robimy (poza kilkoma wyjątkami) robimy społecznie i po godzinach. Poza pracą i działalnością polityczną zostaje naprawdę niewiele czasu na cokolwiek innego (nawet na prowadzenie bloga, co widać po ilości wpisów w październiku). Nietórzy_re rezygnują z działalności na jakiś czas, żeby podreperować życie osobiste inni_e remodelują je, żeby dostosować się do nowych wyzwań. Tak czy tak, ABC towarzyszy każdemu i każdej w naszym otoczeniu. Jednak w miarę składania tego wpisu w głowie ABC stało się wyznacznikiem tego gdzie ma być i jak ma działać młoda lewica.

Od początku jednak. Moje ABC bierze się z zaangażowania w dwa duże projekty.

Jednym z nich jest akcja Nie daj się oskubać, wymyślona rok temu, do połowy roku przygotowywana a w sierpniu wprowadzona do życia przez wizytę w Wałbczychu. Ostatnio byliśmy także z nią w Oleśnicy. W najbliższym czasie planujemy odwiedzić Kwidzyn (28.10 – przygotowana przez okręg gdański) oraz Kłodzko (04.11). Trzymamy także ręke na pulsie jeśli chodzi o zmiany w prawie w interesującym nas zakresie. Konstrukcja akcji jest dosyć prosta. Polega na informowaniu przez portal internetowy, plakaty oraz ulotki o prawach osób zadłużonych w zetknięciu z firmami windykacyjnymi. W jaki sposób firmy te wykorzystują nieznajomość prawa przez swoich „klientów” można dowiedzieć się z ww. strony.

Drugim projektem, który aktualnie zżera mi większą część siły i czasu jest praca w Radzie Okręgu. Do jej kompetencji należy stworzenie programu na wybory samorządowe. Razem z radną D.K. wymyśliłyśmy, żeby pracować nad zagadnieniami, postulatami do programu w sposób jak najbardziej otwarty i inkluzywny. Wymyśliłyśmy, że najlepszym sposobem do tego będzie organizowanie otwartych debat w interesujących nas dziedzinach z osobami z organizacji zajmujących się tymi dziedzinami. I tak zorganizowałyśmy debatę „edukacyjną” z udziałem profesora z UWr, nauczyciela, rodzica oraz edukatorki antydyskryminacyjnej oraz debatę „równościową” z udziałem przedstwicieli_ek Nomady, Kultury Równości oraz Wrocław Wita Uchodźców, której przedstawiciel jest także członkiem naszego koalicjanta, Partii Zieloni. W tej debacie wzięła udział także Joanna Grzymała-Moszczyńska, członkini Rady Krajowej Partii Razem, psycholożka, współautorka raportu Wspólny Kraków.

Przygotowanie takich debat to, z jednej strony wyzwanie logistyczne a z drugiej wymagające sporego przygotowania merytorycznego. Każda debata ma ograniczony czas, więc możemy się skupić tylko na wycinku problemu. Jednak, żeby wybrać na czym się skupić, musiałyśmy rozpoznać problem w całości, pamiętając o tym, że musi mieć on wymiar lokalny i rozwiązania możliwe do zastosowania lokalnie (wprowadzane przez Radę Miesjką bądź prezydenta_tkę). Całe szczęście mogłyśmy liczyć na wsparcie członków i członkiń naszego okręgu. W przygotowaniach do tych dwóch debat wzięło udział w sumie 18 osób. To z czego jesteśmy naprawdę dumne to to, że udało nam się zachować parytet w zespole przygotowującym (9 kobiet, 9 mężczyzn). Wyszło to nam przypadkiem i okazało się dopiero jak szykowałyśmy listę osób, którym chcemy podziękować.

ABC młodej lewicy to przede wszystkim Absolutny Brak Czasu. Zdarza mi się to opisywać jednym zdaniem: „Mamy już etatowe zajęcia, ale nie mamy jeszcze etatów”. Jestem tym bardziej wdzięczny wszystkim tym, którym jeszcze się chce, jeszcze mają siły i jeszcze „dają rady”. Mam też nadzieję, że po maratonie wyborczym będziemy w innej sytuacji i choć część z nas będzie mogła odpocząć.

Ale…

…ABC młodej lewicy, to także (co widać po tym na co ten czas przeznaczamy) stanie na ulicy i rozmawianie z ludźmi oraz słuchanie ekspertów_ek z dziedzin, którymi chcemy się zajmować a nie skupianie się na sondażach i focusach. To także zaangażowanie jak największej liczby własnych członków i członkiń, żebyśmy wszyscy_tkie mieli_ały poczucie, że robimy coś wspólnie, że robimy coś Razem. I na koniec, choć nie najmniej ważne, dbanie o równość. Dzięki naszej pracy udało nam się stworzyć atmosferę, w której zaangażowanie kobiet jest równe zaangażowaniu mężczyzn.

Słuchajmy ludzi, słuchajmy ekspertów_ek, słuchajmy siebie nawzajem i dbajmy o to, żeby każdy głos miał szansę wybrzmieć. To jest moje ABC młodej lewicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s